گوگل ادز یا سئو؟

» گوگل ادز یا سئو؟

نتایج گوگل ادز و سئو چگونه نمایش داده می‌شوند؟

بیایید فرض کنیم که شما به دنبال یک تور گردشگری به استانبول با قیمت مناسب هستید. پس گوگل را باز می‌کنید و عبارت «تور استانبول ارزان قیمت» را جستجو می‌کنید. بعد از این کار، با صفحه‌ای به شکل زیر مواجه خواهید شد:

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، در بالا و پایین صفحۀ جستجو، یک یا چند سایت با علامت Ad مشخص شده‌اند. این‌ها همان تبلیغات گوگل هستند. که یعنی این سایت‌ها به گوگل پول داده‌اند تا به ازای کلمۀ «تور استانبول ارزان قیمت» سایت‌شان را در صفحۀ اول به شما نمایش دهد. به این نتایج اصطلاحاً «نتایج پولی» (Paid Search) گفته می‌شود.

در هر جستجو، در بیشترین حالت 4 تبلیغ در بالای صفحه و 4 تبلیغ در پایین صفحه نمایش داده می‌شود.

سایر سایت‌هایی هم که بین این تبلیغات قرار دارند، با استفاده از تولید محتوا و سئو جایگاه خود را ارتقاء داده و در واقع نتایج طبیعی (Organic Search) هستند. به طور معمول، 10 نتیجۀ طبیعی در هر صفحۀ جستجو نمایش داده می‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد، گوگل در بیشترین حالت حاضر است 40% محتوای تبلیغاتی به کاربران خود نمایش دهد و نه بیشتر. یعنی نهایتاً در کنار 10 نتیجه طبیعی، 8 تبلیغ نمایش خواهد داد.


گوگل ادز در برابر سئو


یک راه بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو است. برای این منظور شما باید کیفیت سایت خود را افزایش دهید، محتواهای مفید تولید کنید، خودتان را در اینترنت مطرح کنید و مهم‌تر از هر چیز، صبر داشته باشید. تا کی؟ تا زمانی که گوگل شما را به عنوان یک سایت خوب بشناسد و حاضر شود شما را در جایگاه‌های بالایی نمایش دهد.


در واقع، سئو یک کار زمان‌بر و پر‌هزینه است، اما در عوض نتایج ماندگاری دارد.


پس در نهایت باید گفت که هرچند سئو در بلندمدت بازدهی خوبی خواهد داشت، اما در استراتژی کوتاه‌مدت خود باید جایی برای گوگل ادز در نظر بگیرید. روشی بسیار سریع، آسان و پربازده برای آنکه همین امروز در گوگل حضور داشته باشید و درآمد کسب کنید.


 آیا باید در گوگل تبلیغ دهید یا روی سئوی سایت خود تمرکز کنید؟


همه چیز کاملاً به نیازها و میزان بودجۀ شما بستگی دارد. بدون شک بهترین و موثرترین روش برای بازاریابی این است که شما به صورت همزمان بر روی تبلیغات گوگل و سئوی سایت خود تمرکز کنید تا بتوانید هم در حال حاضر و هم در آینده نتایج خوبی را دریافت کنید و مطمئن باشید که به مرور زمان هزینه‌های بازاریابی شما کاهش بیابد.

اما اگر که بودجه کافی برای تمرکز بروی هر دو گزینه ندارید، لازم است اهداف و زمانی که دارید را به درستی مشخص کنید و بر این اساس تصمیم خود را بگیرید.


آیا تبلیغات گوگل تاثیری بر سئو دارد؟


خب، سوالی که اکنون پیش می آید این است که تکلیف تبلیغات در گوگل چیست؟ تبلیغات در گوگل جزو کدام یک از یک فاکتورهای رتبه بندی قرار می گیرد؟ آیا لینک های تبلیغاتی که در خود وب سایت گوگل نمایش داده می شوند (که یقیناً معتبرترین سایت نیز هست) برای سایت هدف به عنوان بک لینک شناخته می شود؟ آیا تاثیر تبلیغات در گوگل بر سئو سایت مستقیم است؟

اگر بخواهیم در یک کلمه این سوالات را جواب دهیم، پاسخ ما یک خیر محکم و قاطع است! لینک های گوگل ادز به عنوان بک لینک برای وب سایت شناخته نخواهند شد و ربات‌های گوگل به هیچ عنوان لینک های تبلیغاتی (چه در گوگل و چه در وبسایت های تبلیغاتی دیگر) را به عنوان بک لینک برای یک وب سایت به حساب نخواهند آورد.


لینک‌های تبلیغاتی که در گوگل نمایش داده می‌شوند لینک‌های Nofollow هستند و علاوه بر آن، چون در فریم‌های تبلیغاتی هستند، به طور کلی از دید ربات‌های خزنده گوگل، مخفی خواهند بود. پس، اگر تا امروز تصور می‌کردید که با نمایش تبلیغات در گوگل می‌توانید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بهبود بخشید، باید به شما بگویم که تصورتان کاملاً اشتباه بوده است.


نکتۀ دیگر اینکه ما اصلاً نمی‌گوییم بعد از کسب رتبۀ طبیعی، تبلیغ را متوقف کنید. بلکه پیشنهادمان این است که همواره تبلیغات گوگل را ادامه دهید.

ما برای سایت‌های شرکت خودمان هم - هرچند که روی کلمات کلیدی زیادی به صورت طبیعی در بالای صفحۀ اول گوگل قرار دارند - از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنیم و بازدهی مثبت آن را هم تجربه کرده‌ایم.

فراموش نکنید که 2 بار دیده شدن خیلی بهتر از 1 بار دیده شدن است و قطعاً شانس شما را برای افزایش ورودی و مشتری بالا می‌برد. بنابراین، گوگل ادز نه تنها برای افرادی که به تازگی کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده‌اند مناسب است، بلکه برای سایت‌هایی که حتی رتبه‌های بالایی در سئو دارند نیز بسیار موثر و مفید خواهد بود.
آخرین مطالب این وبلاگ